$10.99
Out of stock
Common Name: Bidens Campfire
Scientific Name:Bidens ferulifolia
This plant produces a bold fiery red bloom that adds the perfect splash of color to containers or landscapes. Pollinators are very drawn to it’s blooms. It has blooms that will last all season long, even into fall, and is low maintenance to care for.
| Flower Color | Red |
|---|---|
| Foliage Color | Green |
| Height | 8-14" |
| Spread | 10-16" |
| Spacing | 10-12" |
| Exposure | Sun |
| Water | Medium |
| Special Requirements | Fertilize Monthly |
| Growth Habit | Mounding |
| Uses | Containers, Landscapes |
| Special Features | Attracts Bees, Award Winner, Blooms All Season, Deer Resistant, Heat Tolerant |
| Hardiness Zone | 10, 11, 9 |
| Hardiness Temperature | – |
| Brands | Proven Winners |
| Flowering Season | Spring, Summer, Fall |
| Breeder | Proven Winners |
| Size | 4.33" Stadium Pot, 1.5 pint, 710 ml |
| Disclaimer | Please Note: plants may be shipped without flowers or at a smaller size to ensure they arrive healthy and intact. |
Subscribe to our newsletter and get FREE shipping on your first order, because happy gardens start with greenhouse fresh blooms.
Drop your email below, and we’ll send your discount code straight to your inbox.