$10.99
Common Name: Egyptian Papyrus – Dwarf
Scientific Name:Cyperus papyrus
This plant produces interesting foliage to add to your container or garden. It has a bright green foliage with small umbrella shaped tufts at the top. Thrives in full sun to part shade. Can be planted along the water’s edge as well.
| Flower Color | N/A |
|---|---|
| Foliage Color | Green |
| Height | 18-24" |
| Spread | 12-18" |
| Spacing | 12-24" |
| Exposure | Sun |
| Water | Medium |
| Special Requirements | Fertilize Every One to Two Months |
| Growth Habit | Upright |
| Uses | Containers, Landscapes |
| Special Features | Award Winner, Deadheading Not Necessary, Deer Resistant, Heat Tolerant |
| Hardiness Zone | 10, 11, 9 |
| Hardiness Temperature | – |
| Brands | Proven Winners |
| Flowering Season | Spring, Summer, Fall |
| Breeder | Proven Winners |
| Size | 4.33" Stadium Pot, 1.5 pint, 710 ml |
| Disclaimer | Please Note: plants may be shipped without flowers or at a smaller size to ensure they arrive healthy and intact. |
Subscribe to our newsletter and get FREE shipping on your first order, because happy gardens start with greenhouse fresh blooms.
Drop your email below, and we’ll send your discount code straight to your inbox.