$10.99
Common Name: Ipomoea, Sweet Potato Vine
Scientific Name:Ipomoea batatas
This plant has a bright foliage with bold textures that make it ideal to add to combinations or landscapes. It is also very versatile. The bright foliage colors last all season even through intense heat.
| Flower Color | N/A |
|---|---|
| Foliage Color | Lime Green |
| Height | 12-14" |
| Spread | 30-36" |
| Spacing | 10-12" |
| Exposure | Full Sun |
| Water | Medium |
| Special Requirements | Fertilize Monthly |
| Growth Habit | Semi-Trailing |
| Uses | Containers, Landscapes |
| Special Features | Attracts Bees, Deer Resistant, Drought and Heat Tolerant, Low Maintenance, Shade Tolerant |
| Hardiness Zone | 10, 11 |
| Hardiness Temperature | – |
| Brands | Garden Exclusives |
| Flowering Season | Spring, Summer, Fall |
| Breeder | Syngenta |
| Size | 4.33" Stadium Pot, 1.5 pint, 710 ml |
| Disclaimer | Please Note: plants may be shipped without flowers or at a smaller size to ensure they arrive healthy and intact. |
Subscribe to our newsletter and get FREE shipping on your first order, because happy gardens start with greenhouse fresh blooms.
Drop your email below, and we’ll send your discount code straight to your inbox.