$10.99
Common Name: Mandevilla
Scientific Name:Mandevilla hybrid
This plant produces a unique trumpet shaped flower bloom that is a beautiful deep yellow color. It blooms like crazy and has a nice bushy habit that is perfect for baskets and containers. It will have continuous blooms through the season, and thrives in full sun.
| Flower Color | Yellow |
|---|---|
| Foliage Color | Green |
| Height | 12-24" |
| Spread | 24-36" |
| Spacing | 20-30" |
| Exposure | Full Sun |
| Water | Medium |
| Special Requirements | Fertilize Bi-weekly |
| Growth Habit | Climbing, Trailing |
| Uses | Containers |
| Special Features | Attracts Bees, Attracts Butterflies, Attracts Hummingbirds, Blooms All Season, Deer and Rabbit Resistant, Heat Tolerant, Low Maintenance |
| Hardiness Zone | 10, 11, 9 |
| Hardiness Temperature | – |
| Brands | Garden Exclusives |
| Flowering Season | Spring, Summer |
| Breeder | Suntory |
| Size | 4.33" Stadium Pot, 1.5 pint, 710 ml |
| Disclaimer | Please Note: plants may be shipped without flowers or at a smaller size to ensure they arrive healthy and intact. |
Subscribe to our newsletter and get FREE shipping on your first order, because happy gardens start with greenhouse fresh blooms.
Drop your email below, and we’ll send your discount code straight to your inbox.