$10.99
Common Name: Petchoa, Calibrachoa
Scientific Name:Calibrachoa x Petunia hybrid
This plant creates a canopy of vibrant colored blooms that would make it the perfect plant to add to any container or landscape. It also has high versatility and a broad range of temperature tolerance making it a good choice for different enviornments. Thrives in full or part sun.
| Flower Color | Purple |
|---|---|
| Foliage Color | Green |
| Height | 14-28" |
| Spread | 14-32" |
| Spacing | 12-18" |
| Exposure | Part to Full Sun |
| Water | Medium |
| Special Requirements | Fertilize Weekly |
| Growth Habit | Trailing |
| Uses | Containers, Landscapes |
| Special Features | Attracts Hummingbirds, Blooms All Season, Deer Resistant, Low Maintenance, Weather Tolerant |
| Hardiness Zone | – |
| Hardiness Temperature | 0 Degrees |
| Brands | Garden Exclusives |
| Flowering Season | Spring, Summer, Fall |
| Breeder | Sakata |
| Size | 4.33" Stadium Pot, 1.5 pint, 710 ml |
| Disclaimer | Please Note: plants may be shipped without flowers or at a smaller size to ensure they arrive healthy and intact. |
Subscribe to our newsletter and get FREE shipping on your first order, because happy gardens start with greenhouse fresh blooms.
Drop your email below, and we’ll send your discount code straight to your inbox.